ABOUT THE GOLDEN DESIGNERS

usflag.JPG

Golden Designers was founded by two young fashion enthusiasts and two very good friends, when one of them decided to settle in Dubai. The fact that stands out as a Turk in Dubai is that these two countries have a lot in common and the Turkish designers who are famous all over the world have a lot of unmet demand in this area of the world. 
thegoldendesigners.com is a fashion shopping platform that offers its users the thoughtfully selected collections of the best Turkish designer brands that have made their mark on quality all over the world. It allows fashion enthusiasts the opportunity to be introduced to brand new designers while also shopping their already favorite designer brands.
What's unique about the Golden Designers is that it offers its users a curated selection of products that are carefully chosen from the collections of top designers. 
The other great aspect of this young Turkish enterprise is the fact that it has locations both in Istanbul and Dubai.
The Golden Designers solely values its users, therefore all feedback, thoughts and suggestions are viewed as a tool for bonding.
 Please bond with us.

trflag.JPG

Golden Designers, modaya meraklı iki genç yönetici ve çok iyi iki arkadas tarafından, birinin Dubai'ye yerlesmesiyle kurulmustur. Dubai'de bir Türk olarak yasarken açıkça göze çarpan gerçek, bu iki ülkenin çok fazla ortak noktası oldugu ve bütün dünyada ünlenen Türk tasarımcıların Arap dünyasında çokça talibi oldugudur. thegoldendesigners.com, son dönemde kalitesinden tüm dünyada söz ettiren Türk tasarımcı markalarının özenle seçilmis koleksiyon ve ürünlerini basta Dubai olmak üzere Arap dünyası ile bulusturan bir moda alısveris platformudur.

Kaliteyi ve trendleri yakından takip eden moda düskünlerine, halihazırda takibinde oldukları tasarımcı markalarını güvenli bir sekilde ulastırırken, yepyeni tasarımcılarla tanısma imkanı sunar.

Golden Designers'ın en önemli farkı, birden fazla seçkin tasarımcının koleksiyonlarından belirli filtrelerden geçirilerek seçilmis ürünleri kullanıcılar ile bulusturmasıdır.

Bir ayagı Istanbul'da, bir ayagı Dubai'de olan thegoldendesigners.com, genç bir Türk girisimidir.